Bιωματικές δράσεις για μαθητές Δημοτικών Σχολείων Καρπενησίου

Διαδραστικές Παρεμβάσεις Πρόληψης και Ευαισθητοποίησης για θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο – εκφοβισμό.

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου και Οργανωτικός Συντονιστής του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕΚΕΣ) Στερεάς Ελλάδας Δρ. Χρίστος Μαρκαντώνης, το Χαμόγελο του Παιδιού με την Ψυχολόγο κ. Έλλη Στάμου και ο Δήμος Καρπενησίου με την Αντιδήμαρχο Παιδείας κ. Σοφία Ζαλοκώστα, συνδιοργάνωσαν βιωματικές δράσεις για τους μαθητές των Δημοτικών Σχολείων Καρπενησίου, με θέμα:
1. Ασφάλεια στο διαδίκτυο και διαδικτυακός εκφοβισμός
2. Ενδοσχολική βία και εκφοβισμός

Παράλληλα, συνδιοργανώθηκε ενημερωτική-επιμορφωτική Ημερίδα για γονείς και κηδεμόνες μαθητών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για «Θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο – εκφοβισμός».

Image may contain: 1 person, sitting, table and indoor

Image may contain: 2 people, including Christos Markandonis, people sitting and indoor